Encyklopedie
Zde najdete různé tipy,triky, uzly a montáže které známe
Trhací Bóje
Montáž s libovolně nastavitelnou hloubkou určená pro lov sumců.Jednoduchá a účinná, vhodné jak na stojaté tak i tekoucí vody.
1.Splávek s nostností alespoň 220g a dobrou zarážkou
2.Olovo 150-200g
3.Zarážky z každé strany olůvka!Olovo by nemělo po montáži jezdit když se nástražní ryba dá do pohybu.Hrozilo by možné zamotání
4.Návazec by měl být vždy robustnější než kmenová šňůra.V první řadě se skláda z kvalitního obratlíku o nostnosti 80-100kg který je se zarážkou umístěn pod olovem. Návazec děláme dlouhý zhruba 50-150cm záleží také na hloubce kde chytáme,nejčastěji se používají šňůry s průměry 0,80-1,00mm a nostností minimálně 100kg.Nevýhodou je však velká ohebnost hrozí tak větší riziko zamotání, je tedy vždy lepší protáhnout návazec bužírkou která nám bude šňůru méně ohýbat a zároveň chránit od sumčích kartáčů.V poslední době používáme raději kvalitní monofil nebo fluorocarbon u kterých se těchto problémům vyhneme.Nevýhodou býva jen menší nostnost.Háčky a trojháčky musí být také kvalitní a hlavně ostré! Velikost volíme podle velikosti nastražené ryby, většinou od 5/0-8/0
5.Nástražní rybka, použít se dá téměř jakákoliv která dosahuje lovné míry nebo to na daném revíru neomezuje rybářský řád.Nejlepší jsou míry kolem 20-30cm plotice,lín,cejn,karas,tloušť.. První jednohák umisťujem do hřbetní části rybky kterou ještě zajistíme zarážkou,když jsou sumci při chuti a ryby hned při záběru "šlukují" stačí nám návazec s jedním jednohákem.Při opatrnějších záběrech můžem použít montáž skládající se z jednoháku a jednoho trojháku s pomocným háčkem který se rybce připíná k řitní nebo břišní ploutvi, přičemž se trojhák volně pohybuje pod rybou a zvyšuje se tím tak možnost dobrého záseku. Jak se říká do černéheho..Délka mezi jednohákem a trojhákem závisí na velikosti nástražní rybky 6.Trhací vlasec mezi káčou a bójí, délka trhacího vlasce by měla být vždy o něco větší než nastavená hloubka na naší lovné montáži, jinak se nám nastražená ryba může zaplést do kotvicí bójky.Prut by měl být správně vyšponovaný tak aby vlasec při záběru praskl a sumec se nám tím hned "přisekl".Průměr trhacího vlasce volíme na vzdálenosti zavážení, velikosti nástražky nebo tahu vody.S průměry většinou od 0,20mm do 0,35mm
7.Kotvící bóje by měla mít dobrý vztlak a dodržovat normy rybářského zákonu, po "záseku" zůstává na místě.
8.Provázek mezi bójí a závažím musí být pevný
9.Zátěž by měla mít takovou hmotnost aby jsme celou montáž při šponování nepřitáhli zpátky ke břehu a celé to pěkně "sedělo" . Běžně se používá závaží od 5kg do 30kg 10.Vybavení na břehu by taky neměl být žádný "šunt", záběry sumců jsou většinou hodně razantní.Stojan na prut by měl být robustní a dobře ukotven v zemi!Pruty používáme s nostností kolem 200g-500g a délky od 2,7m-3,3m. Navijáky používáme smekací z našich zkušeností nám sedí lépe a po čr vodách zatím bez problémů.Musí to být však robustnější typy určený hlavně k lovu sumců nebo mořský rybolov. Kmenové šňůry vybíráme též kvalitní a s nostností minimálně na 60kg, cívku u navijáku také nikdy nedotahujem " na tvrdo" . Jako hlásič záběru se na špičku prutu připíná rolnička
Trhačka
Prakticky je vše stejné jako u trhací bóje, jen se tato montáž nepřipíná k bóji ale většinou k nějaké vodní překážce jako jsou větve a popadané stromy u protějšího břehu. Lovit se tak dá většinou jen v zátočinách nebo uvnitř slepých ramen bez narušování hlavního toku řek. Není se však čeho bát, v létě ve večerních hodinách se do těchto míst stahuje velké množství vodní populace za potravou nebo vyhledat úkryt a sumci tyto místa s oblibou navštěvují.
1.Splávek se dá použít klasický s nostností kolem 200g,ale většinou se tímto způsobem loví v hloubkách jen kolem 1m-2m kde by splávek pro opatrnější sumce mohl být rušivý element. Proto splávek nemusíme použít a trhací vlasec vypínáme jen přes karabinu.
2.Trhací vlasec vede od splávku k uvazovací "větvi"nad vodou aby zbytečně nezachytával proplouvajíví nečistoty.Po delší době by tak mohlo dojít k přetrhnutí vlasce.
3.Uvazovácí místo "větvičku" vybíráme silnější nejlépe suchou aby na ní trhací vlasec co nejméně pružil.
4.Olůvko používáme s nostností kolem 150g pevně zajištěné.Při lovu bez splávku v mělčích místech olůvko nedáváme.Nastražní rybka tak má lepší pohyb a nemělo by hrozit žádné zamotání.
5.Návazec by měl být vždy robustnější než kmenová šňůra.V první řadě se skláda z kvalitního obratlíku o nostnosti 80-100kg který je se zarážkou umístěn pod olovem. Návazec děláme dlouhý zhruba 50-150cm,nejčastěji se používají šňůry s průměry 0,80-1,00mm a nostností minimálně 100kg.Nevýhodou je však velká ohebnost hrozí tak větší riziko zamotání, je tedy vždy lepší protáhnout návazec bužírkou která nám bude šňůru méně ohýbat a zároveň chránit od sumčích kartáčů.V poslední době z vlastních zkušeností používáme raději kvalitní monofil nebo fluorocarbon u kterých se těchto problémům vyhneme.Nevýhodou býva jen menší nostnost. Háčky a trojháčky musí být také kvalitní a hlavně ostré! Velikost volíme podle velikosti nastražené ryby, většinou od 5/0-8/0.
6.Vybavení na břehu by taky neměl být žádný "šunt", záběry sumců jsou většinou hodně razantní.Stojan na prut by měl být robustní a dobře ukotven v zemi!Pruty používáme s nostností kolem 200g-500g a délky od 2,7m-3,3m. Navijáky používáme smekací z našich zkušeností nám sedí lépe a po čr vodách zatím bez problémů.Musí to být však robustnější typy určený hlavně k lovu sumců nebo mořský rybolov. Kmenové šňůry vybíráme též kvalitní a s nostností minimálně na 60kg, cívku u navijáku také nikdy nedotahujem " na tvrdo" . Jako hlásič záběru se na špičku prutu připíná rolnička.
Podvodní Splávek
Další montáž určená k lovu sumců.Loví se způsobem na položenou spíše na tekoucích vodách.
1.Podvodní splávek nám pomáhá držet nástrahu nade dnem v neustálém pohybu. Délka montáže bývá většinou kolem 100-200cm ze šňůry s průměry 0-80-1,2mm, začínající kvalitním obratlíkem.Celá montáž se dá ještě vylepšit přetažením bužírky přes šňůru. Záleží však zas na hloubce na které chytáme.
2.Splávek musí být z obou stran pevně zajištěn aby nám po montáži nejezdil a nedocházelo tak k zamotání.Nostnost splávku volíme podle tahu vody a velikosti nástrahy. Na tekoucích vodách s nástražní rybkou kolem 20-30cm používáme splávky s nostností 20-30g.Háček umisťujem cca 5cm za splávkem, při chytání na větší rybky je lepší použít sestavu jednohák s trojhákem.
3.Nástrah na podvoďák se dá použít mnohem víc než při lovu s bojkou.Výhodou je tedy šance na větší záběr když jsou sumci mlsní nebo shánějí potravu především ze dna když je voda přikalená po sychravém počasí.Chytat se tak dá na rybky, pijavice, rousnice, rybí cáry, sumcové pelety apod.
4.Zátěž na stojatých nebo méně tekoucích vodách připínáme na boční přívěs s karabinou zvaný "sea boom" ve kterým je provlečená kmenová šňůra.Zátěž používáme od 300g do 600g.Při lovu na prudších úsecích nebo při chytání na delší vzdálenosti, používáme místo olova kámen kvůli větší hmotnosti.Od 2 do 10kg záleží na okolnostech, hlavně aby nám montáž po vyšponování nikam "necestovala" a vše nám pěkně sedělo. Kámen vážem za pomocí trhacího vlasce na pevno k obratlíku, zátěž po záseku zůstává ve vodě a výhodou tak je pohodlnější zdolávání a celkově lepší kontakt s rybou.Trhací vlasec dáváme od 0,20mm-0,35mm.
5.Pomocná zátěž, se používá na mělčích řekách se zvýšeným vodním provozem. Proplouvající lodě ani nečistoty nám tak nemusí dělat žádné starosti.Zátěž (olovo) jednoduše připnem na karabinu, přes kterou necháme zátěž sklouznout po kmenové šnůře od špičky prutu do vody.
6.Vybavení na břehu by taky neměl být žádný "šunt", záběry sumců jsou většinou hodně razantní.Stojan na prut by měl být robustní a dobře ukotven v zemi!Pruty používáme s nostností kolem 200g-500g a délky od 2,7m-3,3m. Navijáky používáme smekací z našich zkušeností nám sedí lépe a po čr vodách zatím bez problémů.Musí to být však robustnější typy určený hlavně k lovu sumců nebo mořský rybolov. Kmenové šňůry vybíráme též kvalitní a s nostností minimálně na 60kg, cívku u navijáku také nikdy nedotahujem " na tvrdo" . Jako hlásič záběru se na špičku prutu připíná rolnička.
Vyvěšená
Lov dravců na vyvěšenou, velice jednoduchý a účinný způsob lovu.
1.Splávek, gramáž na splávku volíme podle velikosti nastražené rybky.Na rybky do 20cm nám postačí splávek s gramáží do 15g.
2.Závaží, nejčastěji se používají broky.Použít ale můžeme i menší průběžné olůvko.
3.Obratlík s lankem, při lovu candátů lanko není nutné ale na revíru kde se vyskytují i štiky je to nezbytné.Z vlastních zkušeností používáme lanka wolframové s nostností od 5 do 15kg jsou jemnější a nevadí tak ani opatrnějším rybám.
4.Násrtražní rybka, by měla být ve výborné kondici a hodně "makat" čím víc bude naše rybka ve vodě vidět tím dřív si jí možná nějaký dravec všimne.Bezvadné jsou plotice které se neustále tlačí ke dnu.Při lovu štik použiváme rybky od 15 do 20cm na candáty a okouny se dávají menší většinou tak do 12cm.Háček pícháme za hřbetní ploutev nebo za hubičku.
5.Kvalitní stojánek který nám umožní mít prut ve vodorovné poloze.
6.Prut by měl být dlouhý aspon 5-7m kvůli lepší umístění nástrahy k vodním překážkám nebo převisům.Před naviják je dobré dát si gumičku do které si po nastražení vlasec zaklipujeme. Rybka nám tak zůstane na lovném místě a dravec při záběru škubnutím vlasec z klipu vytrhne a může bez odporu dobrat nástražku.
7.Velký krok k úspěchu je výběr dobrého místa u vodních překážek s výskytem drobných rybek.